Freepen.gr - Αυτές τις ημέρες διεξάγεται στο Μαυροβούνιο το Fiba U16 Women's European Championship όπου εκτός της Ελλάδας συμμετέχει και μια χώρα ονόματι "Μακεδονία". Μάλιστα η Ελλάδα έπαιξε και εναντίον της "Μακεδονίας". Και όλα αυτά ενώ θεωρητικά ισχύει ακόμη το FYROM κι εκκρεμεί η κύρωση της Συμφωνίας των Πρεσπών για το "Βόρεια Μακεδονία".
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg5VwSEnwZgghvi76NsHczqhNZjCf5o1HfwVSXYjamUbeHu1zIC5Kb02PberpUc_wBGbm3th1CPvIPPHm7u3ZzbKJOju5zbGf1auVwL0A3emAyoa_spitt5E8ajEe9QrBYCT43vNkolW80/s640/01.jpg)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhOFJlBLz-MQjDarCg4ViQsCzK0dyk28lMqOu5g-nsFGlMGleAEmJJpzb_3-xojtYFvK34dxKLMZQLt1gBE7Hz7o8MP5kiXEVkJ5_fkmHWQbgmUIWuyMb5yEegipC1P6H2yk5jPzfCAXzI/s640/%25CE%25A7%25CF%2589%25CF%2581%25CE%25AF%25CF%2582+%25CF%2584%25CE%25AF%25CF%2584%25CE%25BB%25CE%25BF.jpg)
Εντέχνως αντί για Makedonia αναγράφεται MKD (αλλά τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμύδια)
Το "Βόρεια" πήγε περίπατο. Ακολουθεί βίντεο και print screens από την ιστοσελίδα της FIBA. Η δική μας Ομοσπονδία θα κάνει τίποτε ή είναι Αύγουστος, έχει ζέστη και δε βαριέσαι; Αλλά τι να κάνει; Ό,τι είναι να γίνει, γίνεται από πριν.
Η Ελλάδα κέρδισε τον αγώνα με 83-41, αλλά η..."Μακεδονία" έκλεψε το όνομα. Στο τέλος του βίντεο οι Ελληνίδες παίκτριες χαιρετούν τις...Μακεδόνισσες. Άραγε τι διδάσκονται στο σχολείο;
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEimZ9x9VmWr7lsbm8CvR7LapTvUDnLmVEPLTQrw21KoAdJits9wIVARGB-3LxsoydwsPOm7n99KPVph0zDWwZRRH9OAS_lgnKhHGuPJ5x6Cw26-aLR5O9AlsydwVXwxHJKpn_xKj7sh-qM/s640/03.jpg)